Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?


Özgeçmiş; iş deneyimlerinizi, stajlarınızı, eğitimlerinizi, okul projelerinizi, sertifikalarınızı, kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, yabancı dillerinizi, bilgisayar bilgilerinizi yazdığınız ve sizi işverene tanıtan belgedir. Sade bir şekilde başvurduğunuz pozisyonla ilgili en güçlü yanlarınızı vurgulamanız gerekir.
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmişin İçeriği


Özgeçmiş aşağıdaki başlıkları içerir:

Kişisel Bilgiler

Adınız soyadınız, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, medeni durumunuz, uyruğunuz, cinsiyetiniz, sürücü belgesiniz, askerlik durumunuz, engel durumunuz gibi kişisel bilgilerinizi içerir.

İletişim Bilgileri

Telefon numaranızı, e-posta adresinizi, varsa web / blog sayfanızın ve Linkedin profilinizin linklerini ve ikamet ettiğiniz adres bilgilerini içerir.

Fotoğraf

CV'nizde ve LinkedIn profilinizde kullanacağınız fotoğraf erkekler için takım elbiseli, kadınlar için gömlek - ceket şeklinde, sade, güncel ve vesikalık formatta olabilir. Mülakata giderken giyenmeniz gerektiği gibi bir kıyafet ile vesikalık bir fotoğraf çektirip CV'nize ekleyebilirsiniz.

Eğitim Bilgileri

Eğitimin seviyenizi (Yüksek lisans, Lisans, Lise vs.), okul adınızı, bölümünüzü, başlangıç / bitiş tarihlerini (Ay/Yıl şeklinde) sondan başa doğru yazmalısınız. Ortalamanız yüksekse belirtmelisiniz. Burs, ödül, Erasmus, çift anadal, yandal gibi bilgilerinizi eklemelisiniz.

İş Deneyimleri

Çalıştığınız firmaların adını, pozisyonunuzu, başlangıç / bitiş tarihlerini (Ay/Yıl şeklinde) ve iş tanımınızı sondan başa doğru yazmalısınız. Yeni mezun ya da öğrenciyseniz, bu bölümde staj deneyimlerinizi, yarı zamanlı iş deneyimlerinizi, varsa topluluk/kulüp deneyimlerinizi de yazabilirsiniz. İş tanımlarında mümkün olduğunca mesleki terimleri, kullandığınız bilgisayar programlarını ve rakamsal ifadeleri yazmaya özen gösterin.

Sertifikalar

Sertifika adı, sertifikayı veren kurumun adı, tarih (Ay/Yıl şeklinde) sondan başa doğru yazmalısınız. Eğer çok sayıda sertifikanız veya katılım belgeniz varsa, mesleki olarak en önemli olan 5 adet sertifikayı yazmanız sadelik ilkesi açısından daha doğru olacaktır.

Yabancı Diller

Bildiğiniz yabancı dilleri okuma / yazma / konuşma seviyelerini ayrı ayrı ifade ederek yazmalısınız. Yabancı dil seviyenizi ispatlayan sertifikanız, yurt dışı deneyiminiz, güncel sınav puanınız vs. varsa belirtmenizde fayda vardır.

Bilgisayar Bilgisi

Bildiğiniz bilgisayar programlarını seviyesi ile birlikte yazmalısınız. Sertifikanız varsa belirtmenizde fayda vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bilgisayar bilginizi sadece bu bölümde yazmanız yeterli değildir. İş tanımlarında da kullandığınız bilgisayar programlarını belirtmelisiniz.

İlgi Alanlarınız

Sosyal aktiviteleriniz ve ilgi alanlarınız, insan kaynakları yetkilisine kişisel gelişiminiz hakkında fikir verir. Örneğin; okul basketbol takımında oynamak, iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu, disiplinli bir insan olduğunuzu, zaman yönetimini iyi yaptığınızı gösterir. Tiyatro Kulübü'nde yer almak, sahne ve sunum yetenekleriniz olduğunu gösterir. Sahip olduğunuz ve emek verdiğiniz bir ilgi alanınız varsa, özgeçmişinizde yazmalısınız.

Referanslar

Referansınızın adı soyadı, kurumu, pozisyonu, telefon ve e-posta adresi bilgilerini yazmalısınız. Yeni mezunlar ve öğrenciler için okulunuzdan en az bir hocanızı yazmanız iyi olacaktır. Deneyimli adaylar, geçmişte çalıştıkları iş yerlerinden birer referans yazabilir. Mutlaka referansınızdan izin almalısınız ve referans olarak seçeceğiniz kişinin hakkınızda olumlu bilgiler vereceğinden emin olmalısınız.

Ön Yazı

Özgeçmişte yazamadığınız bilgileri tamamlamanızı sağlar. Staj başvurusu yapacaksanız; stajın süresi, zorunlu ya da gönüllü staj olduğu, hangi tarih aralığının sizin için uygun olduğu gibi bilgileri ön yazınıda belirtebilirsiniz. Deneyimli bir adaysanız; kariyer hedefinizi, başvurmak istediğiniz pozisyonları, firmaya katacağınız değerleri ön yazıda belirtebilirsiniz.

İş Rehberi

Özgeçmiş hazırlama, mülakata hazırlık, iş bulma yöntemleri gibi aradığınız işi bulmanıza yardımcı olacak bilgileri İş'te Buharkent portalımıza bulabilirsiniz.

İş'te Buharkent